💬 WhatsApp: +48 506 112 993 ✉️ office@bms-ev.com 🛡️ 24-mo warranty
Yhteensä: 0,00 €
Yhteensä: 0,00 €

Joka vuosi tuhansia Tesla Model 3- ja Model Y -ajoneuvoja lunastetaan onnettomuuksissa — mutta niiden akkupaketit selviävät usein ehjinä. Nämä suorituskykyiset litium-ioniakut, alun perin suunniteltu satojen tuhansien kilometrien ajamiseen, edustavat poikkeuksellista tilaisuutta kotitalouksille, jotka etsivät edullista energiavarastoa. Sen sijaan, että käyttäisit 8 000-16 000 € kaupalliseen kotiakkuun, voit hyödyntää pelastetun Tesla-paketin murto-osalla kustannuksista — ja saat 3-6 kertaa enemmän varastointikapasiteettia.

Tesla Model 3 -akun sisällä: mikä tekee siitä erityisen

Tesla Model 3:ssa on kaksi perustavanlaatuisesti erilaista akkuarkkitehtuuria, joilla molemmilla on selkeät edut kodin varastointiin:

Long Range — NCA/NMC-kemia (2170 sylinterikennot)

Long Range -versio käyttää 4 416 yksittäistä Panasonic 2170 sylinterimäistä kennoa 96s46p-konfiguraatiossa. Paketti tarjoaa 78 kWh bruttokapasiteetin (noin 75 kWh käyttökelpoista) nimellisjännitteellä 355V, täydellä käyttöalueella 288V:sta (tyhjä) 403V:iin (täyteen ladattu). Paketti painaa 479 kg ja saavuttaa vaikuttavan energiatiheyden 150-168 Wh/kg pakettitasolla.

Teslan nestemäinen glykolijäähdytysjärjestelmä käyttää käärmemäisiä jäähdytysnauhoja, jotka kulkevat kennorivien välissä, kytkettynä rinnakkain seitsemän ”bandolerossa”. Tämä lämmönhallinta pitää kennot optimaalisella 20-40°C alueella — ominaisuus, joka jatkaa kennojen suojaamista kiinteissä varastointisovelluksissa.

Standard Range — LFP-kemia (prismaattiset kennot)

Vuodesta 2021 alkaen Standard Range Model 3 käyttää CATL 161Ah prismaattisia LFP (litium-rautafosfaatti) kennoja 106s1p-konfiguraatiossa — vain 106 suurta kennoa tuhansien pienten sijaan. Paketti tarjoaa 55 kWh brutto (49,8 kWh käyttökelpoista) 339V nimellisjännitteellä, painaen 438 kg.

Kodin varastointiin LFP on parempi valinta. Vaikka NMC/NCA-kennot toimittavat 1 000-1 500 sykliä ennen merkittävää heikkenemistä, LFP-kennot saavuttavat 3 000-5 000 sykliä — mikä tarkoittaa yli 12 vuoden päivittäistä syklausta versus 6-8 vuotta. LFP sietää myös täyttä 0-100% purkaussyvyyttä ilman kiihtynyttä kulumista, ja sen terminen karkaamisriski on noin 80% pienempi kuin NMC-kemialla.

Vertailu yhdellä silmäyksellä

Parametri Long Range (NCA/NMC) Standard Range (LFP)
Bruttokapasiteetti 78 kWh 55 kWh
Käyttökelpoinen kapasiteetti ~75 kWh ~49,8 kWh
Nimellisjännite 355V 339V
Kennokonfiguraatio 96s46p (4 416 kennoa) 106s1p (106 kennoa)
Kennotyyppi Panasonic 2170 sylinterimäinen CATL prismaattinen
Paketin paino 479 kg 438 kg
Sykli-ikä 1 000-1 500 sykliä 3 000-5 000 sykliä
Suositeltu DoD 20-90% 0-100%
Paras Maksimikapasiteetti Maksimikäyttöikä

Puuttuva pala: miksi tarvitset Battery Emulator Controllerin

Tesla-akkupaketti kommunikoi omistusoikeudellisella CAN-väyläprotokollalla 500 kbps nopeudella. Sisäinen BMS valvoo jatkuvasti yksittäisten kennojen jännitteitä ISO-SPI-protokollan kautta (käyttäen LTC680x-siruja), paketin virtaa, lämpötiloja, varaustilaa ja kennojen tasapainotustilaa. Nämä tiedot lähetetään tiettyjen CAN-viestien ID:iden kautta — esimerkiksi 0x33A kuljettaa SOC- ja toimintamatka-tietoja, kun taas 0x212 raportoi HV-akun kokonaistilan.

Aurinkoinvertterisi puhuu kuitenkin täysin eri kieltä — tyypillisesti BYD-, Pylon-, SMA- tai Modbus-protokollaa. Ilman käännöstä invertteri ei tiedä, mikä akku on kytketty, ja kieltäytyy toimimasta.

Juuri tämän BMS-EV Controller ratkaisee. Se yhdistyy sekä Tesla-akun CAN-väylään että invertterin viestintäporttiin, lukien akkutietoja reaaliajassa ja kääntäen ne protokollaksi, jota tietty invertterisi odottaa. Invertteri näkee täysin yhteensopivan akkujärjestelmän ja toimii saumattomasti — lataten aurinkosta, purkaen kotiin ja hallitsen verkkovuorovaikutusta automaattisesti.

Yhteensopivat invertterimerkit

BMS-EV Controller tukee kaikkia suuria hybridiaurinkoinverttereiden merkkejä:

  • SMA — Sunny Boy Storage, Sunny Tripower Smart Energy
  • Fronius — Symo GEN24, Primo GEN24, Verto Plus
  • GoodWe — ET, EH, BT, BH -sarja
  • SolaX — X1 Hybrid, X3 Hybrid G4
  • Sungrow — SH-sarja
  • FoxESS — H1, H3, H3 Pro
  • Deye — SUN-sarja hybridi
  • Sofar — HYD-sarja
  • Kostal — Plenticore Plus

Miten koko järjestelmä toimii

Arkkitehtuuri on suoraviivainen:

  1. Aurinkopaneelit tuottavat DC-sähköä ja syöttävät sen hybridiinvertteriin
  2. Hybridi-invertteri muuntaa aurinko-DC:n AC:ksi välitöntä kodin kulutusta varten
  3. Ylimääräinen aurinkoenergia virtaa invertterin DC-akkuportin kautta Tesla-akkupakettiin
  4. BMS-EV Controller sijaitsee invertterin ja akun välissä kääntäen CAN-protokollia reaaliajassa — raportoiden SOC:n, jännitteen, virran rajat, lämpötilat ja kennojen kunnon
  5. Illalla invertteri vetää varastoituneen energian Tesla-paketista, syöttäen kotiisi ilman verkkosähköä
  6. Verkon katkosten aikana järjestelmä tarjoaa varavirtaa — 75 kWh Tesla-paketti voi käyttää keskivertoa eurooppalaista kotitaloutta 3-5 päivää

Talous: miksi tämä on taloudellisesti järkevää

Käytetyt Tesla Model 3 -akkupaketit pelastetuista ajoneuvoista maksavat tyypillisesti 2 500-5 000 € kapasiteetista ja kunnosta riippuen. Vertaa sitä kaupallisiin vaihtoehtoihin:

Ratkaisu Kapasiteetti Asennettu hinta Hinta per kWh
Tesla Powerwall 3 13,5 kWh €12 000-15 000 €890-1 110/kWh
BYD HVS Premium 5,1-25,6 kWh €4 500-16 000 €625-880/kWh
Huawei LUNA 2000 5-30 kWh €4 000-18 000 €600-800/kWh
Tesla Model 3 -paketti + BMS-EV 50-82 kWh €3 500-6 500 €65-130/kWh

Säästöt ovat dramaattiset: jopa 90% vähemmän per kWh, saaden samalla 3-6 kertaa enemmän varastointikapasiteettia. 75 kWh uudelleenkäytetty Tesla-paketti varastoi yhtä paljon energiaa kuin viisi Tesla Powerwallia — noin kolmasosalla yhden Powerwallin hinnasta.

Todellisen maailman huomioita

Tila ja paino

Tesla Model 3 -akkupaketti on mitoiltaan noin 218 × 150 × 33 cm ja painaa 440-480 kg. Useimmat asennukset sijoittavat paketin autotalliin, tekniseen tilaan tai tarkoitusta varten rakennettuun ulkokoteloon. Paketin on levättävä pinnalla, joka on luokiteltu vähintään 500 kg:lle.

Sähköturvallisuus

Tämä on korkeajännitejärjestelmä, joka toimii 288-403V DC. Oikea asennus edellyttää:

  • DC-erotuskytkimet akun ja invertterin välillä
  • Sopiva sulake (tyypillisesti 250-400A DC-sulakkeet)
  • Eristetyt työkalut luokiteltuja 1000V+ ja asianmukaiset henkilönsuojaimet
  • Yhteys invertteriin pätevän sähköasentajan toimesta (useimmissa maissa lain vaatima)
  • BMS-EV Controller tarjoaa reaaliaikaisen valvonnan ja automaattisen kontaktorin katkaisun vian havaitsemisessa

Akun kunnon arviointi

Ennen pelastetun akun ostoa vahvista sen kunto. Tesla-akut säilyttävät tyypillisesti 80-90% kapasiteetista 150 000 km ajon jälkeen. Tarkistettavat avainmittarit:

  • Paketin kokonaisjännite (tulisi olla >320V terveelle osittain ladatulle paketille)
  • Kennojen jännitehajonta (kennojen välinen maksimiero tulisi olla <50mV)
  • Fyysinen vaurio — tarkista puhkeamat, korroosio tai jäähdytysnesteen vuodot

Etsi BMS-EV Controllerisi

Valmis rakentamaan Tesla-akun kodin varastojärjestelmää? Selaa ohjaimiamme, jotka on erityisesti konfiguroitu Tesla Model 3- ja Model Y -akkupaketteja varten:

➤ Tesla Model 3/Y -ohjaimet — Kaikki yhteensopivat invertterit

Jokainen ohjain toimitetaan esikonfiguroituna tiettyä invertterimerkkiäsi varten. Yhdistä yksinkertaisesti BMS-EV Controller Tesla-akun ja invertterin väliin — ei ohjelmointia vaadita. Plug-and-play -lähestymistapamme tarkoittaa, että voit saada järjestelmäsi käyntiin tunneissa, ei päivissä.

Etkö ole varma, minkä ohjaimen tarvitset? Ota yhteyttä tiimiimme — autamme satoja rakentajia suunnittelemaan täydellisen kodin energiavarastojärjestelmänsä joka kuukausi.

Find the controller for your battery

Pick the make of the pack you are building your storage from.

See all controllers 70 battery profiles · 56 inverters · code BLOG5 gives 10% off

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

💬 WhatsApp — Help
Find the controller for your battery
70 battery profiles · 19 inverter brands · from €500
⚡ 10% off with code BLOG5
All controllers