💬 WhatsApp: +48 506 112 993 ✉️ office@bms-ev.com 🛡️ 24-mo warranty
Total: 0,00 €
Total: 0,00 €

S viac ako 600 000 predanými kusmi po celom svete je Nissan Leaf najdostupnejším zdrojom použitých EV batérií na planéte. Ceny kompletných 24 kWh packov začínajú už na 700 – 1 300 EUR z vrakovísk – čo z nich robí najlacnejší vstup do DIY domáceho úložiska energie. Ale dostupné neznamená nekvalitné: články vyrobené spoločnosťou AESC pre Nissan sú overené miliónmi reálnych kilometrov a v spojení so správnym kontrolérom sa bezproblémovo integrujú s modernými solárnymi meničmi.

Štyri generácie, štyri možnosti

Nissan vyrábal Leaf na dvoch platformách (ZE0 a ZE1) so štyrmi kapacitnými variantmi. Každý používa inú chémiu článkov a usporiadanie modulov, ale všetky zdieľajú rovnakú základnú architektúru 96-series:

Generácia Roky Kapacita Články Konfigurácia Rozsah napätia Hmotnosť
ZE0 2011 – 2015 24 kWh 192 pouch (LMO/NMC) 96s2p 280 – 403 V ~294 kg
ZE0 „Lizard“ 2016 30 kWh 192 pouch (NMC vylepšené) 96s2p 280 – 403 V ~315 kg
ZE1 2018 – 2023 40 kWh 192 pouch (NMC) 96s2p 270 – 396 V ~303 kg
ZE1 e+ 2019 – 2023 62 kWh 288 pouch (NMC 811) 96s3p 270 – 396 V ~443 kg

ZE0 24 kWh pack používa 48 modulov po 4 článkoch (2s2p na modul), vyrobených AESC – joint venture medzi Nissanom a NEC. Novší ZE1 40 kWh je preusporiadaný do 24 väčších modulov po 8 článkoch (4s2p) s vyššou energetickou hustotou NMC chémie od Envision AESC. Top variant 62 kWh e+ pridáva tretiu paralelnú vetvu (96s3p = 288 článkov), čím strojnásobuje prúdovú kapacitu pri rovnakom napätí.

Achillova päta Leafu – a prečo to nevadí pre domáce úložisko

Nissan Leaf je povestný ako jediný väčší EV bez kvapalinového chladenia. Jeho pasívny vzduchový systém tepelného manažmentu spôsoboval výraznú degradáciu v horúcich klímach – rané 24 kWh packy v Arizone stratili 30 – 40 % kapacity za päť rokov. V miernych európskych klímach je degradácia miernejšia: typicky 15 – 20 % za osem rokov, teda približne 2,3 % ročne podľa novozélandskej štúdie Flip My Fleet.

Dobrá správa: stacionárne domáce úložisko je oveľa šetrnejšie ako automobilové použitie. Nie je tam teplo z rýchleho nabíjania, žiadne špičky rekuperácie a cyklovanie je typicky 0,2 – 0,5 C namiesto 2 – 3 C. V garáži s regulovanou teplotou 15 – 25 °C bude batéria Leaf v druhom živote degradovať dramaticky pomalšie ako v aute. Pack so 75 % SOH má stále 18 kWh využiteľnej energie z 24 kWh packu – dosť na pokrytie väčšiny večernej a nočnej spotreby elektriny domácnosti.

Koľko stojí kompletný systém

Komponent Systém 24 kWh Systém 40 kWh Systém 62 kWh
Použitý battery pack €700 – 1 300 €1 800 – 3 200 €3 000 – 5 000
Kontrolér BMS-EV €300 – 500
Hybridný solárny menič €1 000 – 2 500
DC poistky, káble, ističe €150 – 400
Spolu €2 150 – 4 700 €3 250 – 6 600 €4 450 – 8 400
Cena za kWh €90 – 196 €81 – 165 €72 – 135

Pre porovnanie: Tesla Powerwall 3 stojí približne 890 – 1 110 EUR za kWh vrátane inštalácie. Aj najdrahší systém založený na Leaf-e vychádza za zlomok tejto ceny – a s oveľa väčšou celkovou kapacitou úložiska.

Komunikácia CAN bus a kontrolér BMS-EV

Lithium Battery Controller (LBC) v Leaf-e komunikuje po CAN zbernici 500 kbps. Kľúčové dátové toky zahŕňajú napätie a prúd packu v reálnom čase (CAN ID 0x1DB), limity nabíjacieho a vybíjacieho výkonu (0x1DC), stav nabitia (0x55B) a stav zdravia s teplotou (0x5BC). Napätia jednotlivých článkov sú multiplexované v správe ID 0x5C0.

Kontrolér BMS-EV sa pripája k CAN portu Leaf-u a prekladá tento proprietárny Nissan protokol do jazyka, ktorým hovorí váš solárny menič. Či máte SMA Sunny Boy Storage, Fronius GEN24, alebo GoodWe ET – kontrolér zvláda všetku komunikáciu bezproblémovo. Váš menič vidí plne kompatibilnú batériu a automaticky riadi nabíjanie, vybíjanie a interakciu so sieťou.

Tipy na nákup

  • Japonské dovozy ponúkajú najlepšiu hodnotu – Japonsko má milióny Leaf-ov s nízkym počtom kilometrov a dovozcovia predávajú kompletné packy za konkurenčné ceny
  • Overte SOH pred kúpou – použite Nissanov 12-stĺpcový indikátor zdravia (prvý stĺpec stratený pri ~85 % SOH) alebo OBD2 čítačku s aplikáciou LeafSpy pre presné percento
  • Packy 40 kWh ponúkajú najlepší pomer ceny, kapacity a životnosti pre väčšinu domácich inštalácií
  • Vyhýbajte sa raným packom 2011 – 2013 z horúcich klím, ak nie je overené SOH nad 70 %

Nájdite svoj kontrolér

Kontrolér BMS-EV podporuje všetky generácie Nissan Leaf – 24, 30, 40 aj 62 kWh. Vyberte značku svojho meniča a získajte plug-and-play riešenie:

➤ Prehľadať kontroléry BMS-EV pre Nissan Leaf

Otázky k vášmu projektu? Kontaktujte náš tím – pomohli sme stovkám staviteľov Leaf batérií rozbehnúť ich systémy.

Technical corrections (audit 2026-09-18):

  • Commissioning current: „Start with 10-20 A and ramp up“ is a rule-of-thumb, NOT a universal recommendation. Actual starting current must be defined by the specific battery + inverter pair: typically ~10 % of nameplate. Verify pack limits (OEM BMS), inverter limits (datasheet), contactor operation, thermal behaviour and fault-free CAN communication for at least 24 h before increasing current.
  • Commissioning time: „Under 30 minutes setup“ applies to the BMS-EV web interface configuration only. Full commissioning time (physical installation, cable runs, safety checks, first grid-tie test, load-test) is inherently longer and depends on the specific system and applicable local standards.
  • HV connectors: „Amphenol Powerlok or equivalent“ — for actual installation the connector must be rated for the specific pack maximum voltage (≥1000 V DC for Tesla/BMW/MEB, ≥1500 V DC for E-GMP 800 V-class packs), continuous current per pack spec (≥200 A for Tesla LR NCA), touch-safe (IP2X), UL 4128 or IEC 62196 compliant. Verified alternatives: TE HVA630/HVA280, Rosenberger RoPD, Yazaki HV connectors. Do NOT use MC4 solar connectors (30 A / 1500 V, not touch-safe).
  • Cable sizing: conductor cross-section must be calculated for the actual maximum current, cable length, installation method, ambient temperature and applicable local standards (IEC 60364-7-712, VDE-AR-N 4105, NEC 690).
  • Cell voltage / SoC / balance: generic values (e.g. „3.7 V × 96“, „±20 mV“) are simplifications — always verify against the OEM BMS specification for the exact pack revision.

Find the controller for your battery

Pick the make of the pack you are building your storage from.

See all controllers 70 battery profiles · 56 inverters · code BLOG5 gives 10% off

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

💬 WhatsApp — Help
Find the controller for your battery
70 battery profiles · 19 inverter brands · from €500
⚡ 10% off with code BLOG5
All controllers