Z več kot 600 000 prodanimi enotami po vsem svetu je Nissan Leaf najbolj dostopen vir rabljenih EV baterij na planetu. Cene kompletnih 24 kWh paketov se začnejo že pri 700 – 1 300 EUR iz razgradbenih dvorišč – kar predstavlja najcenejši vstop v DIY domačo hrambo energije. Toda dostopno ne pomeni slabe kakovosti: celice, ki jih za Nissan izdeluje AESC, so preizkušene na milijonih realnih kilometrov, in v kombinaciji s pravim krmilnikom se brezhibno povežejo z modernimi sončnimi razsmerniki.
Štiri generacije, štiri možnosti
Nissan je izdeloval Leaf na dveh platformah (ZE0 in ZE1) s štirimi različicami zmogljivosti. Vsaka uporablja drugačno kemijo celic in razporeditev modulov, vendar si vse delijo isto osnovno arhitekturo 96 zaporednih celic:
| Generacija | Leta | Zmogljivost | Celice | Konfiguracija | Območje napetosti | Teža |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ZE0 | 2011 – 2015 | 24 kWh | 192 pouch (LMO/NMC) | 96s2p | 280 – 403 V | ~294 kg |
| ZE0 „Lizard“ | 2016 | 30 kWh | 192 pouch (izboljšan NMC) | 96s2p | 280 – 403 V | ~315 kg |
| ZE1 | 2018 – 2023 | 40 kWh | 192 pouch (NMC) | 96s2p | 270 – 396 V | ~303 kg |
| ZE1 e+ | 2019 – 2023 | 62 kWh | 288 pouch (NMC 811) | 96s3p | 270 – 396 V | ~443 kg |
Paket ZE0 24 kWh uporablja 48 modulov po 4 celice (2s2p na modul), ki jih izdeluje AESC – skupno podjetje Nissana in NEC. Novejši ZE1 40 kWh je preurejen v 24 večjih modulov po 8 celic (4s2p), z višjo energijsko gostoto NMC kemije podjetja Envision AESC. Vrhunski 62 kWh e+ doda tretjo vzporedno vejo (96s3p = 288 celic), s čimer potroji tokovno zmogljivost pri isti napetosti.
Ahilova peta Leafa – in zakaj to ni pomembno za domačo hrambo
Nissan Leaf je znan kot edini večji EV brez tekočinskega hlajenja. Njegovo pasivno zračno hlajenje je povzročalo znatno degradacijo v vročih podnebjih – zgodnji 24 kWh paketi v Arizoni so v petih letih izgubili 30 – 40 % zmogljivosti. V zmernih evropskih podnebjih je degradacija bolj zmerna: običajno 15 – 20 % v osmih letih ali približno 2,3 % letno po novozelandski študiji Flip My Fleet.
Dobra novica: stacionarna domača hramba je veliko nežnejša od avtomobilske uporabe. Ni toplote hitrega polnjenja, ni sunkov rekuperacije, stopnje cikliranja pa so običajno 0,2 – 0,5 C namesto 2 – 3 C. V garaži z uravnavano temperaturo 15 – 25 °C bo baterija Leaf v drugem življenju degradirala dramatično počasneje kot v avtu. Paket s 75 % SOH še vedno hrani 18 kWh uporabne energije iz 24 kWh paketa – dovolj za pokritje večine večerne in nočne porabe elektrike gospodinjstva.
Koliko stane celoten sistem
| Komponenta | Sistem 24 kWh | Sistem 40 kWh | Sistem 62 kWh |
|---|---|---|---|
| Rabljen baterijski paket | €700 – 1 300 | €1 800 – 3 200 | €3 000 – 5 000 |
| Krmilnik BMS-EV | €300 – 500 | ||
| Hibridni sončni razsmernik | €1 000 – 2 500 | ||
| DC varovalke, kabli, odklopniki | €150 – 400 | ||
| Skupaj | €2 150 – 4 700 | €3 250 – 6 600 | €4 450 – 8 400 |
| Cena na kWh | €90 – 196 | €81 – 165 | €72 – 135 |
Za primerjavo: Tesla Powerwall 3 stane približno 890 – 1 110 EUR na kWh z vgradnjo. Tudi najdražji sistem na osnovi Leaf-a je le delček te cene – in z veliko večjo skupno zmogljivostjo hrambe.
Komunikacija CAN bus in krmilnik BMS-EV
Lithium Battery Controller (LBC) v Leaf-u komunicira po CAN bus 500 kbps. Ključni podatkovni tokovi vključujejo napetost in tok paketa v realnem času (CAN ID 0x1DB), omejitve moči polnjenja in praznjenja (0x1DC), stanje napolnjenosti (0x55B) ter stanje zdravja s temperaturami (0x5BC). Napetosti posameznih celic so multipleksirane v sporočilu ID 0x5C0.
Krmilnik BMS-EV se poveže s CAN vrati Leaf-a in prevede ta lastniški protokol Nissan v jezik vašega sončnega razsmernika. Ne glede na to, ali imate SMA Sunny Boy Storage, Fronius GEN24 ali GoodWe ET – krmilnik brezhibno upravlja vso komunikacijo. Vaš razsmernik vidi popolnoma združljivo baterijo in samodejno upravlja polnjenje, praznjenje ter interakcijo z omrežjem.
Nasveti za nakup
- Uvoz iz Japonske ponuja najboljše razmerje – Japonska ima milijone malo prevoženih Leaf-ov, uvozniki pa prodajajo cele pakete po konkurenčnih cenah
- Pred nakupom preverite SOH – uporabite Nissanov 12-črtni kazalnik zdravja (prva črtica izgubljena pri ~85 % SOH) ali OBD2 bralnik z aplikacijo LeafSpy za natančen odstotek
- Paketi 40 kWh ponujajo najboljše ravnovesje cene, zmogljivosti in življenjske dobe za večino domačih namestitev
- Izogibajte se zgodnjim paketom 2011 – 2013 iz vročih podnebij, razen če je potrjeno SOH nad 70 %
Poiščite svoj krmilnik
Krmilnik BMS-EV podpira vse generacije Nissan Leaf – 24, 30, 40 in 62 kWh. Izberite znamko svojega razsmernika in dobite plug-and-play rešitev:
➤ Preglej krmilnike BMS-EV za Nissan Leaf
Vprašanja o vašem projektu? Obrnite se na našo ekipo – pomagali smo že stotinam graditeljev Leaf baterij vzpostaviti svoje sisteme.
Technical corrections (audit 2026-09-18):
- Commissioning current: “Start with 10-20 A and ramp up” is a rule-of-thumb, NOT a universal recommendation. Actual starting current must be defined by the specific battery + inverter pair: typically ~10 % of nameplate. Verify pack limits (OEM BMS), inverter limits (datasheet), contactor operation, thermal behaviour and fault-free CAN communication for at least 24 h before increasing current.
- Commissioning time: “Under 30 minutes setup” applies to the BMS-EV web interface configuration only. Full commissioning time (physical installation, cable runs, safety checks, first grid-tie test, load-test) is inherently longer and depends on the specific system and applicable local standards.
- HV connectors: “Amphenol Powerlok or equivalent” — for actual installation the connector must be rated for the specific pack maximum voltage (≥1000 V DC for Tesla/BMW/MEB, ≥1500 V DC for E-GMP 800 V-class packs), continuous current per pack spec (≥200 A for Tesla LR NCA), touch-safe (IP2X), UL 4128 or IEC 62196 compliant. Verified alternatives: TE HVA630/HVA280, Rosenberger RoPD, Yazaki HV connectors. Do NOT use MC4 solar connectors (30 A / 1500 V, not touch-safe).
- Cable sizing: conductor cross-section must be calculated for the actual maximum current, cable length, installation method, ambient temperature and applicable local standards (IEC 60364-7-712, VDE-AR-N 4105, NEC 690).
- Cell voltage / SoC / balance: generic values (e.g. “3.7 V × 96”, “±20 mV”) are simplifications — always verify against the OEM BMS specification for the exact pack revision.
Find the controller for your battery
Pick the make of the pack you are building your storage from.
See all controllers 70 battery profiles · 56 inverters · code BLOG5 gives 10% off
