💬 WhatsApp: +48 506 112 993 ✉️ office@bms-ev.com 🛡️ 24-mo warranty
Total: 0,00 €
Total: 0,00 €

S více než 600 000 prodaných kusů po celém světě je Nissan Leaf nejdostupnějším zdrojem použitých EV baterií na planetě. Ceny kompletních 24 kWh packů začínají již na €700–1 300 z autovrakovišť — jde tak o nejlevnější vstupní bod do svojpomocného domácího úložiště energie. Ale dostupné neznamená nekvalitní: články Nissan vyrobené AESC se osvědčily v milionech reálných kilometrů a ve spojení se správným řídicím modulem se hladce integrují s moderními solárními měniči.

Čtyři generace, čtyři možnosti

Nissan vyráběl Leaf na dvou platformách (ZE0 a ZE1) se čtyřmi kapacitními variantami. Každá používá jinou chemii článků a rozložení modulů, ale všechny sdílejí stejnou základní architekturu 96 článků v sérii:

Generace Roky Kapacita Články Konfigurace Rozsah napětí Hmotnost
ZE0 2011–2015 24 kWh 192 pouch (LMO/NMC) 96s2p 280–403V ~294 kg
ZE0 „Lizard“ 2016 30 kWh 192 pouch (NMC vylepšené) 96s2p 280–403V ~315 kg
ZE1 2018–2023 40 kWh 192 pouch (NMC) 96s2p 270–396V ~303 kg
ZE1 e+ 2019–2023 62 kWh 288 pouch (NMC 811) 96s3p 270–396V ~443 kg

Pack ZE0 24 kWh používá 48 modulů po 4 článcích (2s2p na modul), vyráběných společností AESC — joint venture mezi Nissanem a NEC. Novější ZE1 40 kWh byl přeuspořádán do 24 větších modulů po 8 článcích (4s2p) s NMC chemií o vyšší hustotě energie od Envision AESC. Nejvyšší verze 62 kWh e+ přidává třetí paralelní string (96s3p = 288 článků), čímž se při stejném napětí trojnásobí proudová kapacita.

Achillova pata Leafu — a proč na ní u domácího úložiště nezáleží

Nissan Leaf je pověstný jako jediné velké EV bez kapalinového chlazení. Jeho pasivní vzduchové termo-management způsobilo výrazným degradaci v horkých klimatech — rané 24 kWh packy v Arizoně ztratily za pět let 30–40 % kapacity. V mírném evropském klimatu je degradace umírněnější: typicky 15–20 % za osm let, tedy přibližně 2,3 % ročně podle novozélandské studie Flip My Fleet.

Dobrá zpráva: stacionární domácí úložiště je mnohem šetrnější než provoz v autě. Není tu žádné teplo z rychlonabíjení, žádné špičky z rekuperačního brzdění a míra cyklování je obvykle 0,2–0,5C místo 2–3C. V garáži s regulovanou teplotou 15–25°C bude baterie Leaf ve druhém životě degradovat dramaticky pomaleji než ve voze. Pack se 75% state of health stále drží 18 kWh využitelné energie z 24 kWh packu — což stačí na pokrytí většiny večerní a noční spotřeby elektřiny domácnosti.

Kolik stojí kompletní systém

Komponenta Systém 24 kWh Systém 40 kWh Systém 62 kWh
Baterie z vrakoviště €700–1 300 €1 800–3 200 €3 000–5 000
BMS-EV Controller €300–500
Hybridní solární měnič €1 000–2 500
DC pojistky, kabely, jističe €150–400
Celkem €2 150–4 700 €3 250–6 600 €4 450–8 400
Náklady na kWh €90–196 €81–165 €72–135

Pro srovnání, Tesla Powerwall 3 stojí přibližně €890–1 110 za kWh včetně instalace. I ten nejdražší systém založený na Leafu vyjde na zlomek této ceny — a to s výrazně větší celkovou kapacitou.

Komunikace CAN sběrnice a BMS-EV Controller

Lithium Battery Controller (LBC) Leafu komunikuje na CAN sběrnici rychlostí 500 kbps. Klíčové datové toky zahrnují napětí a proud packu v reálném čase (CAN ID 0x1DB), limity nabíjecího a vybíjecího výkonu (0x1DC), state of charge (0x55B) a state of health s teplotami (0x5BC). Data napětí jednotlivých článků jsou multiplexována na message ID 0x5C0.

BMS-EV Controller se připojuje k CAN portu Leafu a překládá tento proprietární Nissan protokol do řeči, které rozumí váš solární měnič. Ať už máte SMA Sunny Boy Storage, Fronius GEN24 nebo GoodWe ET — controller zvládá veškerou komunikaci bez problémů. Váš měnič vidí plně kompatibilní baterii a automaticky spravuje nabíjení, vybíjení i interakci se sítí.

Tipy pro nákup

  • Japonský dovoz nabízí nejlepší poměr — Japonsko má miliony Leafů s nízkým nájezdem a dovozci prodávají kompletní packy za konkurenční ceny
  • Před nákupem zkontrolujte SOH — použijte 12diílkový indikátor zdraví od Nissanu (první dílek zmizí při ~85 % SOH) nebo OBD2 čtečku s aplikací LeafSpy pro přesné procento
  • Packy 40 kWh nabízejí nejlepší poměr ceny, kapacity a životnosti pro většinu domácích instalací
  • Vyhněte se raným packům 2011–2013 z horkých klimat, pokud není ověřeno SOH nad 70 %

Najděte svůj controller

BMS-EV Controller podporuje všechny generace Nissan Leaf — 24, 30, 40 i 62 kWh. Vyberte značku svého měniče a získejte řešení plug-and-play:

➤ Procházet BMS-EV Controllery pro Nissan Leaf

Otázky k vašemu projektu? Kontaktujte náš tým — pomohli jsme stovkám stavitelů bateriií Leaf uvést jejich systémy do provozu.

Technical corrections (audit 2026-09-18):

  • Commissioning current: „Start with 10-20 A and ramp up“ is a rule-of-thumb, NOT a universal recommendation. Actual starting current must be defined by the specific battery + inverter pair: typically ~10 % of nameplate. Verify pack limits (OEM BMS), inverter limits (datasheet), contactor operation, thermal behaviour and fault-free CAN communication for at least 24 h before increasing current.
  • Commissioning time: „Under 30 minutes setup“ applies to the BMS-EV web interface configuration only. Full commissioning time (physical installation, cable runs, safety checks, first grid-tie test, load-test) is inherently longer and depends on the specific system and applicable local standards.
  • HV connectors: „Amphenol Powerlok or equivalent“ — for actual installation the connector must be rated for the specific pack maximum voltage (≥1000 V DC for Tesla/BMW/MEB, ≥1500 V DC for E-GMP 800 V-class packs), continuous current per pack spec (≥200 A for Tesla LR NCA), touch-safe (IP2X), UL 4128 or IEC 62196 compliant. Verified alternatives: TE HVA630/HVA280, Rosenberger RoPD, Yazaki HV connectors. Do NOT use MC4 solar connectors (30 A / 1500 V, not touch-safe).
  • Cable sizing: conductor cross-section must be calculated for the actual maximum current, cable length, installation method, ambient temperature and applicable local standards (IEC 60364-7-712, VDE-AR-N 4105, NEC 690).
  • Cell voltage / SoC / balance: generic values (e.g. „3.7 V × 96“, „±20 mV“) are simplifications — always verify against the OEM BMS specification for the exact pack revision.

Find the controller for your battery

Pick the make of the pack you are building your storage from.

See all controllers 70 battery profiles · 56 inverters · code BLOG5 gives 10% off

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

💬 WhatsApp — Help
Find the controller for your battery
70 battery profiles · 19 inverter brands · from €500
⚡ 10% off with code BLOG5
All controllers