Každý rok jsou tisíce vozů Tesla Model 3 a Model Y po nehodách odepsány — jejich baterie však často přežijí nedotčené. Tyto vysoce výkonné lithium-iontové sady, původně navržené na stovky tisíc kilometrů jízdy, představují mimořádnou příležitost pro majitele domů hledající cenově dostupné úložiště energie. Místo utracení 8 000–16 000 € za komerční domácí baterii můžete znovu využít zachráněnou sadu Tesla za zlomek ceny — a získat 3× až 6× větší kapacitu úložiště.
Uvnitř baterie Tesla Model 3: co ji dělá výjimečnou
Tesla Model 3 se dodává se dvěma zásadně odlišnými architekturami baterií, přičemž každá má pro domácí úložiště své přednosti:
Long Range — chemie NCA/NMC (válcové články 2170)
Varianta Long Range používá 4 416 jednotlivých válcových článků Panasonic 2170 v konfiguraci 96s46p. Sada dodává 78 kWh hrubé kapacity (přibližně 75 kWh využitelných) při jmenovitém napětí 355 V, s plným pracovním rozsahem od 288 V (vybitá) do 403 V (plně nabitá). Sada váží 479 kg a dosahuje působivé hustoty energie 150–168 Wh/kg na úrovni sady.
Kapalinové chlazení glykolem od Tesly používá hadovité pásky chladicí kapaliny vedené mezi řadami článků, paralelně propojené přes sedm „bandoleros“. Toto tepelné řízení udržuje články v optimálním rozsahu 20–40 °C — funkce, která nadále chrání články i ve stacionárních úložištích.
Standard Range — chemie LFP (hranolové články)
Od roku 2021 používá Standard Range Model 3 hranolové LFP články (lithium-železo-fosfát) CATL 161Ah v konfiguraci 106s1p — pouze 106 velkých článků místo tisíců malých. Sada nabízí 55 kWh hrubé kapacity (49,8 kWh využitelných) při 339 V jmenovitých a váží 438 kg.
Pro domácí úložiště je LFP lepší volbou. Zatímco články NMC/NCA vydrží 1 000–1 500 cyklů před významnou degradací, LFP články dosahují 3 000–5 000 cyklů — což znamená více než 12 let denního cyklování oproti 6–8 letům. LFP také snáší plnou hloubku vybití 0–100 % bez zrychleného opotřebení a riziko tepelného úniku je přibližně o 80 % nižší než u chemie NMC.
Srovnání na první pohled
| Parametr | Long Range (NCA/NMC) | Standard Range (LFP) |
|---|---|---|
| Hrubá kapacita | 78 kWh | 55 kWh |
| Využitelná kapacita | ~75 kWh | ~49,8 kWh |
| Jmenovité napětí | 355 V | 339 V |
| Konfigurace článků | 96s46p (4 416 článků) | 106s1p (106 článků) |
| Typ článku | Panasonic 2170 válcový | CATL hranolový |
| Hmotnost sady | 479 kg | 438 kg |
| Životnost (cykly) | 1 000–1 500 cyklů | 3 000–5 000 cyklů |
| Doporučená DoD | 20–90 % | 0–100 % |
| Nejlepší pro | Maximální kapacitu | Maximální životnost |
Chybějící článek: proč potřebujete Battery Emulator Controller
Bateriová sada Tesla komunikuje pomocí proprietárního protokolu CAN bus rychlostí 500 kb/s. Interní BMS průběžně sleduje napětí jednotlivých článků prostřednictvím protokolu ISO-SPI (pomocí čipů LTC680x), proud sady, teploty, stav nabití a stav balancování článků. Tato data se vysílají na konkrétních CAN ID zprávách — například 0x33A nese data SOC a dojezdu, zatímco 0x212 hlásí celkový stav HV baterie.
Váš solární střídač však mluví úplně jiným jazykem — obvykle protokolem BYD, Pylon, SMA nebo Modbus. Bez překladu nemá střídač tušení, jaká baterie je připojena, a odmítne pracovat.
Přesně to řeší BMS-EV Controller. Připojuje se jak k CAN sběrnici baterie Tesla, tak ke komunikačnímu portu střídače, čte data baterie v reálném čase a překládá je do protokolu, který váš konkrétní střídač očekává. Střídač vidí plně kompatibilní bateriový systém a pracuje bezchybně — nabíjí ze slunce, vybíjí do domácnosti a automaticky spravuje interakci se sítí.
Podporované značky střídačů
BMS-EV Controller podporuje všechny hlavní značky hybridních solárních střídačů:
- SMA — Sunny Boy Storage, Sunny Tripower Smart Energy
- Fronius — Symo GEN24, Primo GEN24, Verto Plus
- GoodWe — řady ET, EH, BT, BH
- SolaX — X1 Hybrid, X3 Hybrid G4
- Sungrow — řada SH
- FoxESS — H1, H3, H3 Pro
- Deye — hybridní řada SUN
- Sofar — řada HYD
- Kostal — Plenticore Plus
Jak celý systém funguje
Architektura je přímočará:
- Solární panely vyrábějí stejnosměrné napětí a napájejí hybridní střídač
- Hybridní střídač převádí solární DC na AC pro okamžitou spotřebu v domácnosti
- Přebytečná solární energie proudí přes DC port střídače do bateriové sady Tesla
- BMS-EV Controller sedí mezi střídačem a baterií a v reálném čase překládá CAN protokoly — hlásí SOC, napětí, proudové limity, teploty a zdraví článků
- Večer střídač čerpá uloženou energii ze sady Tesla a napájí domácnost bez elektřiny ze sítě
- Při výpadku sítě systém poskytuje záložní napájení — 75 kWh sada Tesla dokáže napájet průměrnou evropskou domácnost 3–5 dní
Ekonomika: proč to finančně dává smysl
Použité bateriové sady Tesla Model 3 z vraků obvykle stojí 2 500–5 000 € podle kapacity a stavu. Srovnejte to s komerčními alternativami:
| Řešení | Kapacita | Cena vč. instalace | Cena za kWh |
|---|---|---|---|
| Tesla Powerwall 3 | 13,5 kWh | €12 000–15 000 | €890–1 110/kWh |
| BYD HVS Premium | 5,1–25,6 kWh | €4 500–16 000 | €625–880/kWh |
| Huawei LUNA 2000 | 5–30 kWh | €4 000–18 000 | €600–800/kWh |
| Sada Tesla Model 3 + BMS-EV | 50–82 kWh | €3 500–6 500 | €65–130/kWh |
Úspora je dramatická: až o 90 % méně za kWh a zároveň 3× až 6× větší kapacita úložiště. Znovu použitá 75 kWh sada Tesla uloží stejné množství energie jako pět jednotek Tesla Powerwall — přibližně za třetinu ceny jediné Powerwallu.
Praktická hlediska
Prostor a hmotnost
Bateriová sada Tesla Model 3 má rozměry přibližně 218 × 150 × 33 cm a váží 440–480 kg. Většina instalací umísťuje sadu do garáže, technické místnosti nebo účelově postavené venkovní skříně. Sada musí spočívat na povrchu s nosností alespoň 500 kg.
Elektrická bezpečnost
Jde o vysokonapěťový systém pracující při 288–403 V DC. Správná instalace vyžaduje:
- DC odpínače mezi baterií a střídačem
- Vhodné pojistky (obvykle DC pojistky 250–400 A)
- Izolované nářadí pro 1000 V+ a odpovídající OOP
- Připojení ke střídači kvalifikovaným elektrikářem (ve většině zemí povinné dle norem)
- BMS-EV Controller poskytuje monitorování v reálném čase a automatické odpojení stykače při detekci poruchy
Posouzení stavu baterie
Před koupí zachráněné baterie ověřte její stav. Baterie Tesla si po 150 000 km jízdy obvykle zachovávají 80–90 % kapacity. Klíčové hodnoty ke kontrole:
- Celkové napětí sady (mělo by být >320 V u zdravé částečně nabité sady)
- Rozptyl napětí článků (maximální rozdíl mezi články by měl být <50 mV)
- Fyzické poškození — zkontrolujte perforace, korozi nebo úniky chladicí kapaliny
Najděte svůj BMS-EV Controller
Připraveni postavit domácí úložiště s baterií Tesla? Projděte si naše kontroléry konfigurované speciálně pro bateriové sady Tesla Model 3 a Model Y:
➤ Kontroléry Tesla Model 3/Y — všechny kompatibilní střídače
Každý kontrolér je předkonfigurován pro konkrétní značku střídače. Stačí zapojit BMS-EV Controller mezi baterii Tesla a střídač — žádné programování. Náš plug-and-play přístup znamená, že váš systém poběží v řádu hodin, ne dnů.
Nejste si jisti, který kontrolér potřebujete? Kontaktujte náš tým — každý měsíc pomáháme stovkám realizátorů navrhnout ideální domácí systém úložiště energie.
Find the controller for your battery
Pick the make of the pack you are building your storage from.
See all controllers 70 battery profiles · 56 inverters · code BLOG5 gives 10% off
